מנעול כספת

מנעול כספת הינו מנגנון מיוחד, חשמלי, דיגיטלי, מכאני או ביומטרי ותפקידו לאפשר את פתיחת דלת הכספת, ולאפשר גישה לתכנה אך ורק למורשה הגישה.

מכיוון שמטרתה של הכספת היא לא לאפשר גישה לאנשים לא מורשים, נודעו  מנגנוני המנעול שלהם בשל תחכומם ודיוקם הרב שהן מציעות באבטחה על חפצים  ופרטי ערך יקרים.

ישנם סוגים רבים של מנעולי כספת. המנגנון הישן והמוכר ביותר הוא כמובן מנעול הקומבינציה המכנית, בו בדרך כלל יש לסובב חוגה ולהכניס קומבינציה של שלושה מספרים קבועים מראש מאחד עד מאה. טעות באחד המספרים או מעבר של אחד מהם יצריך איפוס של החוגה והתחלה מהתחלה. בגלל מבנה החוגה והדיסקיות בנגנון מנעול כספת כזה הוא כמעט בלתי אפשרי לפריצה. מנגנונים כאלה הוכחו כאמינים ביותר והגאונות שלהם מתבטאת בפשטות שבהם. מנעולים כאלה מותקנים בדרך כלל על כספות כבדות שנועדו למנוע או לעכב גישה מפורצים וגנבים למיניהם.

סוג נפוץ נוסף של מנעולי כספת הוא מנעול כספת דיגיטלי, הידוע גם בשם "מנעול כספת חשמלי". מנעולים אלה, מאפשרים נוחות שימוש מירבית ומונעים הסתבכות עם מנעול הכספת המכני הישן. עם זאת, מנעולים אלה פגיעים יותר לפריצות ותלויים בסוללה או מקור מתח חיצוני על מנת לתפקד כראוי. מרכז הביטחון ממליץ על מנעולים כאלה עבור כספות אש, או כספות משרדיות קלות שהגישה אליהן נעשית על בסיס יומיומי ושכיחות יותר.